Bramy garażowe
Bramy garażowe segmentowe, roletowe i uchylne różnią się sposobem użytkowania, konstrukcją oraz wypełnieniem skrzydła. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto poznać jej główne atuty.
Rodzaje bram garażowych
Bramy segmentowe podczas otwierania nie zajmują przestrzeni przed garażem, więc są dobrym rozwiązaniem tam, gdzie podjazd jest krótki. Bramy segmentowe sprawdzają się również w garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę. Są też dużo szczelniejsze od bram uchylnych, dlatego warto je montować w garażach ogrzewanych. Bramy segmentowe można też stosować w otworach z łukowym nadprożem. Podczas otwierania brama unosi się nad progiem, a segmenty przesuwają się wzdłuż prowadnic i chowają pod sufitem. Cichą i niezawodną pracę zapewniają łożyskowe rolki z tworzyw sztucznych, zamontowane na regulowanych zawiasach.
Bramy uchylne do otwarcia bramy uchylnej potrzebne jest miejsce przed garażem, gdyż dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz garażu. Dlatego jeśli podjazd jest niewielki, nalezy nie wybierać tego rodzaju bramy. Przeznaczone są głównie do garaży na jeden samochód, ponieważ ich standardowa szerokość nie przekracza zwykle 3 m. Bramy uchylne są łatwe w obsłudze i bezpieczne dla użytkowników. Ciężar bramy jest zrównoważony sprężynami, więc schowanie jej pod sufitem nie wymaga użycia dużej siły. Precyzyjne prowadzenie w szynach i kilkustopniowe zawieszenie gwarantują ciche poruszanie się skrzydła. Po jego opuszczeniu bramę można zamknąć na klucz, spowoduje to uruchomienie systemu ryglowania.
Bramy roletowa / rolowana działają tak, jak roleta okienna i zajmują najmniej miejsca. Są bardzo wygodne w eksploatacji, ale nie wszyscy producenci mają ją w swojej ofercie. Bramy rolowane kupuje się od razu z napędem elektrycznym.
Dopełnieniem oferty jest bogate wyposażenie dodatkowe: automatyka ze zdalnym sterowaniem, przeszklenia ozdobne oraz drzwi przejściowe. Solidna i trwała konstrukcja, rolki o ”pływających” osiach oraz układ odpowiednio dobranych sprężyn gwarantuje sprawną i komfortową pracę bramy.
Do montażu bramy roletowej i segmentowej garaż powinien być całkowicie wykończony. Ściany wewnątrz budynku powinny być otynkowane i pomalowane, a posadzka wykończona (jeżeli są przewidziane płytki należy je ułożyć). Po zamontowaniu bramy nie należy wykonywać żadnych obróbek tynkarskich, ponieważ ewentualne zachlapania płaszcza bramy i prowadnic mogą spowodować ich uszkodzenie lub nieprawidłową pracę. Niedopuszczalne jest montowanie bramy w pomieszczeniu, w którym ściany i posadzka nie są całkowicie wyschnięte.